
VÄLKOMMEN TILL EN PLATS FÖR MUSIK OCH AKTIVISM!

Det är dags för festival – men det är också hög tid att stå upp för fred, demokrati och klimaträttvisa. I en tid av globala miljökriser, krig och politisk polarisering, behöver vi enas – för att göra motstånd, och för att samskapa den förändring vi vill se.
Action Village återvänder till Rosendal Garden Party för tredje året i rad, denna gång med några av vår tids modigaste röster och rörelser. Vi enas under temat AMOR MUNDI = kärleken till världen, och en uppmaning till festivalens artister och fans: att använda våra rättigheter och skyldigheter i kampen för en hållbar och rättvis framtid.
I årets Action Village kommer du att möta aktivister som kämpar för skogen, för urfolksrätten, för freden, för klimatet, och för folkrätten. Vad kommer att hända i dungen och på scen? Det berättar vi snart.
Vi ses den 13-15 juni på Djurgården i Stockholm!

Fredag den 13 juni
16:35 Högläsning: “Här var vårt hus – barns berättelser från Gaza”
Skådespelarna Julia Dufvenius, Christopher Wollter och Maria Lundqvist läser berättelser ur boken Här var vårt hus – berättelser av barn i Gaza tillsammans med redaktören Nora Khalil. Kom och lyssna till palestinska barns egna ord om den brutala verkligheten i Gaza. Vittnesmål om förlust, sorg och överlevnad, men också om en stark vilja att bli hörd. Lyssna och visa ditt stöd!
17:50 Är det bara jag som bryr mig?
Ett samtal om konst, kultur och aktivism som verktyg för förändring. Auktoritära krafter växer sig starka, men det gör också motståndet. Lyssna på Stina Wollter och Emil Svanängen (Loney Dear) som pratar om aktivism, engagemang, att använda sin plattform till gott och vad kulturen spelar för roll i kampen för mänskliga rättigheter, fred, klimat och demokrati.
19:50 Radioactivity
Det har gått 80 år sedan atombomberna föll över Hiroshima och Nagasaki — två ögonblick som förändrade världen för alltid. Och det har inte ens gått femton år sedan den senaste stora kärnkraftsolyckan, den i Fukushima i Japan. Ändå hörs idag allt oftare tal om upprustning, landminor, kärnvapen och kärnkraft – som om vi inte lärt oss något av historien. Lyssna på ett samtal med Gabriella Irsten (Svenska Freds) och Dima Litvinov (Greenpeace) om kärnvapen och kärnkraft. Två teknologier som borde höra till det förflutna.
21:45 We want to break free!
– Hur tar vi oss från grön kolonialism till klimaträttvisa?
Världen är fossilberoende och det finns en enighet om att vi behöver ta oss ur det livsfarliga träsket. Men vad händer om vi inte samtidigt gör upp med vårt ekonomiska systems tillväxtberoende och maktstrukturerna som förtrycker människor såväl som natur? I Sápmi drabbas urfolket samerna av grön kolonialism och i våra samhällen ökar rasism och klassklyftor. Motgiftet som vi kollektivt behöver stavas klimaträttvisa, men vad innebär det egentligen och hur ser vägen dit ut? Lyssna på röster med verkligt gröna visioner och lär dig om varför majoritetsbefolkningen i Sverige behöver ett förstärkt ledarskap av minoriteter.
Gäster: Kerstin Andersson, (Amnesty Sápmi), Gurgîn Bakircioglu, Sara-Elvira Kuhmunen (Sáminuorra) och Karolina Carlsson (Greenpeace)
Lördag den 14 juni
16:35 Högläsning: “Här var vårt hus – barns berättelser från Gaza”
Tess Asplund, sångerskan Sarah Assbring (El Perro del Mar) och artisten Tusse (Toussaint Chiza) läser berättelser ur boken, tillsammans med redaktören Nora Khalil. Kom och lyssna till palestinska barns egna ord om den brutala verkligheten i Gaza. Vittnesmål om förlust, sorg och överlevnad, men också om en stark vilja att bli hörd. Lyssna och visa ditt stöd!
18:15 Time to Resist – rätten att protestera
Att som medborgare gå samman för att kräva förändring är centralt i en demokrati. I Sverige har detta gett oss rättigheter som betald semester och kvinnlig rösträtt. Men någonting håller på att hända med rätten att demonstrera. Politiker benämner fredliga demonstrationer som terrorism, klimataktivister åtalas för sabotage, och media rapporterar om hemliga nätverk. Vad beror denna utveckling på? Vad kan vi göra för att skydda rätten att protestera? Och vilken roll har kulturen?
Gäster: Jenny Nguyen (Civil Rights Defenders), Rolf Lindahl (Greenpeace) och artisten Tusse (Toussaint Chiza)
20:00 Festivalskogen – kan en festivalpublik skydda naturen?
På Rosendal Garden Party samlas i år artister, arrangörer och fans i en unik gemensam aktion: Festivalskogen. Tillsammans lyfts hotet mot Sveriges sista naturskogar och en insamling sker för att skydda den. Hur kan festivaler bli kraftfulla plattformar för förändring? Möt aktivister, artister och initiativtagare.
21:15: När demokratin står på spel
Att avskaffa demokratin i Sverige är lättare än du tror. Testa själv i brädspelet Dictator of Sweden som är framtaget av Civil Rights Defenders. Det utlovas, skratt, viktiga samtal och en rejäl dos dålig stämning.
Söndag den 15 juni
15:30 Status för svenska skogen
De skogar som binder kol och bevarar biologisk mångfald är samma skogar där renen betar. Där växer bär och svamp, där vandrar vi och andas ren luft. Skogen är ett ekosystem, inte en virkesåker. Att skydda den sista kvarvarande skogen är att skydda allt vi inte kan leva utan. Mindre än 10% av Sveriges naturskog finns kvar. Resten är till mångt och mycket kalhyggen och planterade monokulturer. ”Grön” skogsindustri döljer en systematisk skövling. Det är ett brott – mot naturen, och mot urfolksrätten. I detta samtal möter vi ett gäng personer som kan berätta mer om Sveriges skogar och hur vi kämpar för dess överlevnad.
Gäster: Kamilla Sol (Skogsvärn), Karolina Carlsson (Greenpeace), Jeanette Eggers (forskare i skoglig planering) och Mats Söderlund (författare & poet)
17:00 Om mardrömmen som pågår i Palestina
Det är ett avgrundslöst mörker som människor i Gaza lever och dör i. Allt fler internationella experter, jurister, människorättsorganisationer beskriver Israels attacker mot Gaza som ett folkmord. Det är inte enbart en attack mot civila, utan också ett hänsynslöst angrepp på den internationella rätten och en uppvisning av total likgiltighet inför krigets lagar, när och där de behövs allra mest. Kom och lyssna på Tanvir Mansur, som nyligen kom hem efter att ha varit på Västbanken, i samtal med Svenska Freds generalsekreterare Karin Wall Härdfeldt om situationen och vad vi kan göra för att förhindra folkmordet och stoppa Israels ockupation.
18:45 Through the Fire
– inspiring change in unexpected spaces
Stiftelsen We Are Family Foundation gästar Action Village med dess medgrundare Nile Rodgers för ett samtal med 20 unga klimatledare från hela världen som stiftelsen stöttar. Denna sessionen blir en utblick i världen och hur andra människor bortom Sveriges gränser arbetar för förändring! Samtalet hålls på engelska.
21:00 Kultur & motstånd
Välkommen till ett samtal med artisten Elin Wiigh, författaren Mats Söderlund och aktivisten Karolina Carlsson där vi kommer utforska hur kultur, konst och kreativitet kan användas som verktyg för en rättvis omställning. Motstånd är i praktiken inte bara aktivister som gör civil olydnad eller demonstrationer, det är även i vardagen som motstånd tar sig i uttryck. Inte minst genom kulturen.




Nyhet: Insamling
SKYDDA SKOGEN MED OSS!

Vi hör ofta skräckhistorier om hur Amazonas regnskogar skövlas, men faktum är att vår svenska skog avverkas i ännuhögre takt. Våra sista riktiga skogar huggs ner brutalt, i den gröna omställningens namn, till ett högt pris. Kvar blir kalhyggen, artdöd och kränkningar av samernas rättigheter.
Skogen är planetens lungor. De är helt nödvändiga för både biologisk mångfald och klimatet. Därför vill Climate Live och Rosendal Garden Party göra något som aldrig tidigare gjorts på en svensk festival: att köpa och skydda en skog!
Inför och under festivalen kommer vi att samla in pengar för att köpa och skydda en skog – och namnge den tillsammans med festivalbesökarna – samt stödja utvalda organisationer.
DONERA NU
Eller via Swish
Märk donationen ”festivalskogen”

Vi hör ofta skräckhistorier om hur Amazonas regnskogar skövlas, men faktum är att vår svenska skog avverkas i ännuhögre takt. Våra sista riktiga skogar huggs ner brutalt, i den gröna omställningens namn, till ett högt pris. Kvar blir kalhyggen, artdöd och kränkningar av samernas rättigheter.
Skogen är planetens lungor. De är helt nödvändiga för både biologisk mångfald och klimatet. Därför vill Climate Live och Rosendal Garden Party göra något som aldrig tidigare gjorts på en svensk festival: att köpa och skydda en skog!
Inför och under festivalen kommer vi att samla in pengar för att köpa och skydda en skog – och namnge den tillsammans med festivalbesökarna – samt stödja utvalda organisationer.
